Zbiorniki na wodę pitną – jakie wymogi muszą spełniać?

Zbiorniki na wodę pitną – jakie wymogi muszą spełniać?

W Polsce na popularności szybko zyskują różnego rodzaju zbiorniki na wodę deszczową. Tego rodzaju wielkogabarytowe pojemniki mogą być z powodzeniem używane nie tylko do podlewania ogrodu, ale również być podłączone do domowej sieci wodno-kanalizacyjnej, dzięki czemu woda z opadów może służyć m.in. do zasilania spłuczki. Warto również zastanowić się nad zbiornikiem wykorzystywanym do gromadzenia wody pitnej. Ze względu na przechowywanie w nich wody przeznaczonej do spożycia muszą one spełniać określone wymagania.

Nowoczesne zbiorniki

Przede wszystkim zbiorniki na wodę pitną powinny gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jest to niezbędne, ponieważ znajdująca się w nich woda jest wykorzystywana do picia. Z tego względu oferowane przez producentów pojemniki muszą charakteryzować się określonymi cechami, które sprawią, że znajdująca się w nich woda nie ulegnie nawet najmniejszemu zanieczyszczeniu. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy oferowany pojemnik posiada odpowiednie atesty.

Oczywiście atest atestowi nierówny! Najlepiej jest zdecydować się na zbiornik, który został sprawdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. W takiej sytuacji można mieć pewność, że przechowywana w pojemniku woda nie będzie miała styczności z materiałem niebezpiecznym dla zdrowia. Ponadto będzie ona przebywać w warunkach higienicznych, a jakość wykonania samego zbiornika będzie na bardzo wysokim poziomie. Jednak sam atest PZH to nie wszystko. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed kupnem?

Cechy wysokiej jakości zbiornika

Tak, jak zostało wspomniane, przeglądając zbiorniki na wodę pitną należy upewnić się, że posiadają one odpowiedni atest. Równocześnie warto też poznać cechy wysokiej jakości zbiornika na wodę tak, aby uniknąć nietrafionego zakupu. Jedną z ważniejszych kwestii jest przewidywany przez producenta okres użytkowania zbiornika oraz gwarancja. Zbiorniki na wodę pitną niemalże zawsze wykonane są z materiałów syntetycznych, dzięki czemu powinny być one w stanie służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Oczywiście pod warunkiem i prawidłowego użytkowania i regularnej konserwacji. Z kolei najlepiej, jeżeli gwarancja producenta obejmuje okres 10 lat użytkowania. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest pojemność. Koniec końców ilość trzymanej w zbiorniku wody powinna być w pełni uzależnione od potrzeb. Pojemnik, który będzie wykorzystywany w gospodarstwie domowym, powinien mieć znacznie mniejszą pojemność, aniżeli zbiornik na wodę pitną wykorzystywany w dużym przedsiębiorstwie.